Jak nauczyć się pływać ?

  • 3 lata temu
  • 667 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
swimmers 79592 1280

Podstawową zasadą w nauce pływania jest oswojenie się z woda. Można to zrobić poprzez zanurzanie głowy pod wodą. Dobrze jest też mieć deskę do nauki pływania, która w znacznym stopniu pomaga temu procesowi. Na początku kładziemy się na niej i wykonujemy ruchy rąk i nóg w wodzie. W drugiej fazie trzymamy ją rękoma i wykonujemy ruchy nożycowe nóg. Kiedy już opanujemy ta zdolność możemy przejść do nauki konkretnego stylu pływackiego.

Nauka pływania żabką

Przy nauce pływania żabką należy pamiętać o właściwej pracy rąk i nóg. Gdy ręce zagarniają wodę nogi powinny być w pozycji wyprostowanej i na odwrót. Gdy nogi zagarniają wodę ręce powinny być wyprostowane. Należy pamiętać aby nie obciążać kręgosłupa. Aby temu zapobiec trzeba w chwili odbicia się mieć głowę skierowaną ku dołowi. Gdy zaczynamy zagarniać wodę rękoma wynurzamy się by zaczerpnąć powietrza. Ruchy powinny być synchroniczne.

Ucząc się pływać na plecach należy pamiętać o tym nie zanurzać zbyt nisko bioder. Jest to bardzo dobry styl dla osób mających problem z kręgosłupem. Wykonujemy ruchy krążenia ramion w tył. Nogi należy zginać w kolanach przy jednoczesnym ruchu nożycowym.

Jak nauczyć się szybko pływać ?

Poniżej podaję kilka wskazówek do tego, jak nauczyć się szybko pływać:

  • aby nauczyć się szybko pływać najlepiej jest wynająć trenera do nauki, lub wykupić kurs;
  • trzeba oswoić się z wodą zanurzając się albo dryfując po niej na plecach;
  • najlepiej mieć z sobą deskę do pływania na której wykonujemy ruchy pływackie, najpierw na sucho a później w wodzie;
  • następnie ćwiczymy pływanie podpierając się na desce, wykonujemy ruchy nóg;
  • ostatni etap to pływanie żabką i trening.

Samodzielna nauka pływania

Samodzielna nauka pływania nie jest łatwą sprawą i jest to dość trudne do wykonania. Jeśli nie chcemy brać udziału w kursie, dobrym pomysłem będzie poproszenie o pomoc kogoś kto dobrze pływa i nam pomoże w nauce. Na przykład kogoś z rodziny lub znajomych. dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w okulary, jeśli czujesz dyskomfort oczu po kontakcie z wodą. Można również zakupić płetwy, co też ułatwi nam zadanie w znacznym stopniu. Trzeba też pamiętać o prawidłowym oddechu, nabieramy tchu podczas wynurzania się.

Nauka pływania u dzieci

Nauka pływania dzieci wymaga dużo cierpliwości i najlepiej jest to zrobić pod okiem profesjonalisty, który będzie nadzorował i udzielał cennych wskazówek. Na początku dzieci wykonują ćwiczenia na desce obok basenu na sucho, aby wiedziały jakie ruchy należy wykonywać w wodzie. Następnie przechodzimy do basenu. Pora na oswajanie się z wodą. Zanurzanie się pod taflą wody, skoki do basenu, unoszenie się na wodzie pod kontrolą trenera czy unoszenie się na desce to ćwiczenia dzięki którym nabiorą odwagi w kontakcie z wodą. Jest to bardzo istotne, gdyż strach przeszkadza w nauce pływania. W końcowym etapie przychodzi czas na pływanie z pomocą deski lub spirali i  finalnie do samodzielnego pływania. Ważną kwestią jest by uczęszczać na naukę pływania regularnie, gdyż trening czyni mistrza.

Źródło: Move Camp – szkoła pływania Warszawa

Komentowanie wyłączone.