Organizacja budowy – przygotuj firmę na nowy sezon budowlany

  • 3 lata temu
  • 1057 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
ladowarka CAT TH417C

Zima dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza budowlanych, to okres przejściowy. Ze względu na niskie temperatury, śnieg i oblodzenia nie da się przeprowadzić wielu planowanych prac. Trzeba więc tę porę roku brać pod uwagę jako tę, która służy raczej do przygotowania się na rozpoczęcie sezonu budowlanego na wiosnę. Wtedy wszystkie działania mogą ruszyć pełną parą. Warto więc ten czas odpowiednio wykorzystać i wszystko dokładnie zaplanować.

Plan budowy

Jeżeli ktoś chce wiosną ruszyć z nową inwestycją, to wiele elementów przygotowań powinien tak naprawdę mieć już za sobą. Wie zatem, gdzie będzie realizować tę budowę, jaki będzie jej rozmach, jaki budżet na nią przeznaczy. Kilka tygodni przed rozpoczęciem działań to jednak czas na zaplanowanie odpowiedniej organizacji w tym zakresie. Przedsiębiorca musi więc już zacząć przygotowywać plac budowy, zamawiać niezbędne materiały, zatrudniać pracowników – których czasem trzeba też uprzednio właściwie przeszkolić. To też moment na to, żeby zdecydować, jakie maszyny budowlane będą na tej budowie potrzebne, w jakim czasie i zakresie. Pewne jest jedno – bez takich urządzeń realizacja inwestycji nie będzie możliwa.

W ramach przygotowań do budowy można się zastanowić, które z nich zakupić już na stałe, a w przypadku których zdecydować się na wynajem maszyn budowlanych – co może być rozwiązaniem tańszym i bardziej opłacalnym. Niektóre z tych sprzętów będą bowiem potrzebne tylko na niektórych etapach budowy. Nie ma więc potrzeby ich zakupu, co zresztą wiązałoby się z większym wydatkiem.

Jakie maszyny budowlane będą potrzebne na budowie?

To pytanie, na które musi odpowiedzieć sobie każdy przedsiębiorca, który podejmuje się jakiejkolwiek nowej inwestycji. Powinien ocenić jej skalę, rozmach, ale też czas realizacji poszczególnych etapów budowy. Na tej podstawie będzie mógł zaplanować nie tylko dokładny harmonogram prac, ale też będzie wiedział, kiedy i jakie urządzenia będą mu najbardziej potrzebne. Z prostych przyczyn – jeżeli budowa będzie się zaczynać od konieczności wyburzenia ściany lub całego budynku, będzie potrzebny między innymi młot wyburzeniowy. Jednak tylko na samym początku. Po oczyszczeniu terenu będzie można przystąpić do dalszych prac, a wspomniany młot nie będzie już do nich wymagany.

Z kolei na przykład kontenery na odpady budowlane będą potrzebne na placu budowy przez cały czas jej trwania. Każdy, kto ma za sobą choćby niewielką budowę czy remont, zdaje sobie sprawę z tego, że takich śmieci może się gromadzić naprawdę wiele – trzeba więc odpowiednio przygotować się także do ich składowania i wywożenia. Tym bardziej, że część z tych odpadów może zawierać szkodliwe elementy zarówno dla zdrowia, jak i środowiska. Dlatego konieczne jest ich właściwe zabezpieczenie na każdym etapie prac, nawet wtedy, kiedy wiadomo, że są to już rzeczy przeznaczone do wyrzucenia.

Innymi urządzeniami budowlanymi, które przydają się praktycznie na każdej budowie są koparki i wywrotki. Nie bez powodu zresztą są nazywane maszynami wielofunkcyjnymi, które sprawdzają się do wielu różnych prac. Tak zresztą jest też na placach budowy – na różnych etapach może pojawić się konieczność zrobienia nowych przekopów, wyrównania terenu czy dowiezienia kolejnych materiałów niezbędnych do dalszych prac.

Jak przygotować się do budowy?

Każda nowa inwestycja wymaga sporego zaangażowania i właściwego przygotowania jeszcze na długo przed rozpoczęciem nowych prac. Jednak nie każdy ma w tym zakresie odpowiednie doświadczenie. Istnieje więc ryzyko, że niektóre elementy mógłby pominąć, nawet przez przypadek, na etapie planowania. Warto więc w takiej sytuacji skorzystać z usług profesjonalistów, czyli na przykład firmy, która zajmuje się wynajmem maszyn budowlanych.

Pomoże ocenić skalę planowanych prac, przygotować harmonogram i zdecydować, które urządzenia będą potrzebne na poszczególnych etapach budowy. Co ważne, takie przedsiębiorstwo zapewnia też fachową obsługę do każdego z urządzeń – dzięki czemu nie trzeba już szukać pracowników, którzy będą posiadać odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje do obsługi takich maszyn.

Źródło: Avio-Star – maszyny budowlane Warszawa

Komentowanie wyłączone.