Prezentacje multimedialne – jak zainteresować kontrahenta?

  • 4 lata temu
  • 597 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
AdobeStock 195565548

Tak zwane prezentacje biznesowe i sprzedażowe rządzą się swoimi prawami. Ich głównym celem jest przedstawianie oferty, a także sprzedaż produktów bądź usług. Muszą być więc przede wszystkim skuteczne  – w końcu mają zainteresować klientów, partnerów handlowych lub inwestorów. Sprostanie temu wyzwaniu wcale nie jest tak proste, jak może się wydawać. Co więc robić, aby rzeczywiście przyniosła ona pożądany efekt?

Prezentacja multimedialna to tylko wsparcie, ale niezwykle ważne

Przygotowywane slajdy zazwyczaj nie stanowią jedynego źródła informacji. Najważniejszy jest prelegent. Prezentacja multimedialna powinna mu tylko pomóc, co jednak często ma ogromne znaczenie. Dlaczego? Ponieważ to, co odbiorca widzi na ekranie bądź rzutniku, musi go zachęcić i sprawić, że w ogóle zwróci uwagę na konkretny temat.

To jednak nie koniec. Prezentacje biznesowe pozwalają przedstawić zdjęcia, grafiki i materiały filmowe, na których będzie widoczny produkt bądź usługa. Obraz często mówi więcej niż tysiąc słów, dlatego warto zadbać o to, aby dobrze spełniał swoją funkcję.

A co zrobić, gdy nie mamy możliwości spotkania się z kontrahentem i slajdy będą jedynymi źródłami informacji? Dobrze sprawdzi się wtedy tak zwana prezentacja z lektorem. Nagrany głos objaśnia wszystko w taki sam sposób, jak robi to prelegent na spotkaniu. Takie prezentacje często mają formę plików wideo, które można dowolnie przewijać i odtwarzać w wybranym momencie.

Dobra prezentacja biznesowa – jakie powinna spełniać kryteria?

No dobra, wiemy już, że slajdy mogą zdziałać cuda. Teraz warto zastanowić się, co zrobić, aby rzeczywiście okazały się przydatne. Przestrzegamy przed pośpiechem i rutyną. Bylejakość i nuda to najczęstsze powody niepowodzeń w tym względzie. O czym więc trzeba pamiętać?

  • Slajd to nie miejsce na wypracowanie – im mniej tekstu, tym lepiej. Trudno dotrzeć do kontrahenta, gdy ten musi zmagać się ze ścianami tekstu, które odpychają samym widokiem. Jak już wspomnieliśmy, prezentacja to tylko i aż narzędzie pomocnicze. Jeden slajd powinien więc dotyczyć jednej myśli, najlepiej przedstawionej za pomocą hasła bądź haseł. Resztę zrobi prelegent. Nie należy przesadzać również z liczebnością elementów znajdujących się na slajdzie. Nie powinno być ich więcej niż 6.
  • Jednolite, stonowane tło. Design ma ogromne znaczenie. Niezależnie, czy jest to prezentacja PowerPoint czy projekt wykonany w innym programie. Powinien być spójny, dlatego warto zadbać o to, aby każdy slajd wyróżniał się tym samym tłem. Na jaki kolor postawić? Jak pokazuje praktyka, najlepiej sprawdzają się odcienie stonowane, które nie odciągają niepotrzebnie uwagi od prelegenta.
  • Nowoczesna prezentacja multimedialna? Jak najbardziej! Żeby zainteresować odbiorcę przekazywanymi informacjami, warto pokusić się o wykorzystanie wszystkich funkcji, jakie daje nam program do prezentacji. Zdjęcia, grafiki, wykresy, materiały filmowe – jeśli elementy te zostaną użyte prawidłowo, znacząco wzbogacą każdy projekt.

Niezależnie od tego, czego ma dotyczyć prezentacja, należy unikać przeładowania treścią i zbędnymi elementami. Całość powinna być ponadto odpowiednio sformatowana, tak aby na slajdach nie panował chaos. Muszą być one w pełni czytelne i przyjemne w odbiorze.

A może prezentacja firmy z profesjonalistami?

Obowiązek przedstawienia oferty, produktów i usług przed ważnym klientem lub partnerem może przerazić. Żeby więc zminimalizować ryzyko błędów i przygotować coś, co spełni oczekiwania, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług świadczonych przez firmy wyspecjalizowane w przygotowywaniu prezentacji multimedialnych.

Co w ten sposób zyskujemy? Przede wszystkim gwarancję profesjonalnego podejścia do tematu, a także wykorzystania najważniejszych funkcji i narzędzi, nawet tych, o których nie mieliśmy pojęcia. Tego typu usługi to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób niezaznajomionych ze sztuką tworzenia prezentacji, jak i poważnych podmiotów, stawiających na najwyższą jakość. 

Źródło: Prezentacje PowerPoint – Tworzenie prezentacji 

Kategorie:
Biznes · Technologia

Komentowanie wyłączone.