USG Dopplera żył kończyn dolnych – kiedy powinienem wykonać badanie?

  • 3 lata temu
  • 517 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
badanie dopplera warszawa scaled

Zdrowie to jedna z największych wartości w życiu – dlatego należy o nie dbać. Przekłada się to nie tylko na właściwe odżywianie i pamiętanie o regularnych badaniach profilaktycznych. To także szybka reakcja wtedy, gdy pacjent zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące dolegliwości. W przypadku bólu kończyn dolnych przyczyn takiego stanu może być wiele. Nie można więc ich lekceważyć, tylko jak najszybciej udać się do lekarza w celu dokładnej diagnostyki. Jednym z badań, które zaleca się w takiej sytuacji, jest USG Dopplera żył kończyn dolnych.

Czym jest USG Dopplera?

USG Dopplera jest często wykonywanym badaniem w diagnostyce sporej części problemów z organizmem. Jest to badanie USG, które wykorzystuje tak zwane zjawisko Dopplera. Polega ono na obserwowaniu fal ultradźwiękowych. Źródło, w tym przypadku aparat USG, wysyła falę, która dociera do cząsteczek krwi, odbija się od nich i wraca – w jakiej formie, to widać już na obrazie monitora. Choć może to brzmieć dość skomplikowanie, to – z punktu widzenia pacjenta – jest to jedno z najprostszych badań, które może wykonać, gdy zachodzi potrzeba oceny przepływu krwi w żyłach i tętnicach.

USG Dopplera żył kończyn dolnych – wskazania do wykonania

Badanie USG Dopplera można zastosować do sprawdzenia stanu żył kończyn dolnych. Powinni się mu poddać pacjenci, którzy odczuwają takie problemy, jak ból w nogach, ciężkość nóg, ale też mrowienie, drętwienie czy skurcze. Wskazaniem do badania są także przebyte w niedawnym czasie urazy, jak i przypadki chorób żył w rodzinie.

USG Dopplera – przebieg badania

Dla pacjenta badanie USG jest nie tylko szybkim rozwiązaniem i sposobem na wykonanie sprawnej diagnostyki, ale – co równie ważne – jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Na dodatek, w przypadku Dopplera kończyn dolnych nie jest wymagane żadne wcześniejsze przygotowanie. Dobrze jednak pamiętać o założeniu wygodnej odzieży, która pozwoli na swobodne odsłonięcie nóg w trakcie wizyty.

W pierwszej kolejności lekarz prowadzący przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Chce w ten sposób dowiedzieć się, czy w niedalekiej przeszłości doszło do różnego rodzaju urazów, które mogłyby w efekcie wywoływać długotrwały ból nóg. Zapyta także o ewentualne przypadki chorób żył w rodzinie pacjenta. Nie bez powodu – badanie to sprawdzi przede wszystkim przepływy krwi, więc jeśli istnieje ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zatorów, zakrzepów lub tętniaków, to dla lekarza również jest to niezwykle istotna informacja.

Następnie pacjent układa się na kozetce i odsłania nogi. Lekarz przykłada głowicę aparatu USG i bada, jaka jest wydolność żył głębokich oraz powierzchniowych. Jeśli już wiadomo, że pacjent zmaga się z problemami z zakrzepicą, to właśnie podczas takiej wizyty można w szybki sposób znaleźć dokładne miejsce zakrzepów oraz stopień ich zaawansowania. Tak szeroka diagnostyka pozwala na opracowanie sposobu leczenia wykrytych schorzeń.

Leczenie problemów z żyłami kończyn dolnych

Mając już wyniki badania USG Dopplera żył kończyn dolnych, lekarz informuje pacjenta o tym, jakie powinny być dalsze kroki związane z zastosowaniem odpowiedniego leczenia. Może się okazać konieczna wizyta u kolejnego specjalisty lub wykonanie kontrolnego USG po ściśle określonym czasie.

W przypadku problemów z żyłami częstymi zaleceniami jest zmiana diety i wzmożenie aktywności fizycznej – tak, by poprawić przepływy krwi w żyłach. Jeśli zajdzie taka konieczność, lekarz może zalecić zażywanie leków na rozrzedzenie krwi. Należy jednak pamiętać, że muszą być one przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego. Każdy z tych elementów ma jednak podstawowe zadanie – pomóc pacjentowi wrócić do zdrowia, wyeliminowanie bólu i powrót do pełnej sprawności. Im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym szybciej będzie to możliwe.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa

Komentowanie wyłączone.