W jakich branżach konieczne są rękawiczki lateksowe

  • 3 lata temu
  • 788 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
rekawice robocze

Rękawiczki lateksowe to najpopularniejszy sposób na ochronę dłoni w wielu branżach. Choć kojarzone są głównie z medycyną i ochroną zdrowia, to ich funkcjonalność nie ogranicza się do tych zastosowań. To doskonałe, trwałe i wygodne zabezpieczenie rąk przed wieloma zagrożeniami. Jaka jest charakterystyka rękawiczek lateksowych, przed czym chronią i w jakich branżach znajdują zastosowanie? Odpowiadamy na pytania dotyczące tych środków ochrony dłoni.

Charakterystyka rękawiczek lateksowych

Lateks jest materiałem pochodzenia naturalnego. Rękawiczki lateksowe są wytwarzane z naturalnego kauczuku, czyli właśnie lateksu. Stosowany jest zarówno do produkcji grubych rękawiczek do prac domowych, jak i cienkich, jednorazowych. Rękawiczki lateksowe dzieli się zatem na dwie klasy zależnie od ich przeznaczenia. Są to rękawiczki lateksowe klasy przemysłowej oraz rękawiczki lateksowe medyczne, zwane także diagnostycznymi. Istotne jest, że lateks jako produkt pochodzenia naturalnego ulega biodegradacji. Dzięki temu nie jest dużym obciążeniem dla środowiska.

Kiedy należy stosować rękawiczki lateksowe, czyli przed czym mogą ochronić

Rękawiczki lateksowe w odpowiednio dobranym rozmiarze dają wrażenie drugiej skóry. Są wygodne, nie zsuwają się i nie zaburzają czucia. Dzięki temu sprawdzą się przy wykonywaniu czynności wymagających precyzji. Rękawiczki lateksowe mają bardzo wiele zastosowań. Miejsce, w którym można ich użyć, zależy od ich klasy.

Rękawiczki lateksowe klasy przemysłowej są odporne na przebicie i skutecznie zabezpieczają przed substancjami chemicznymi. Natomiast klasy medycznej muszą spełniać restrykcyjne wymagania bezpieczeństwa EN i FDA. Oznacza to, że powinny być nie tylko wytrzymałe, ale i trwałe, powinny także bezwzględnie zabezpieczać przed patogenami przenoszonymi przez krew.

Lateks ma jednak pewne ograniczenia – ulega uszkodzeniu w kontakcie z tłuszczami i olejami mineralnymi, do których zalicza się między innymi parafinę czy wazelinę. Sprawia to, że nie zaleca się stosowania rękawiczek lateksowych do prac, w których następuje kontakt z tłustymi substancjami, na przykład podczas nakładania kosmetyków czy pastowania podłóg. Rękawiczki lateksowe nie sprawdzą się także w kontakcie z rozpuszczalnikami organicznymi, a więc przy takich zajęciach jak zmywanie paznokci czy praca z rozpuszczalnikami do farb i lakierów.

Branże, w których stosuje się rękawiczki lateksowe

Zastosowanie rękawiczek lateksowych jest niezwykle szerokie. Różni się w zależności od tego, czy wybierzemy rękawiczki klasy medycznej czy przemysłowej. Drugie z wymienionych najczęściej stosowane są w przemyśle motoryzacyjnym i chemicznym oraz w szeroko pojętym bezpieczeństwie. Z powodzeniem używa się ich również przy sprzątaniu, także z użyciem silnych substancji chemicznych, przy malowaniu, w usługach kosmetycznych oraz produkcji i przetwórstwie żywności. Nadają się również do użytku domowego, zarówno przy lekkich czynnościach obejmujących codzienne sprzątanie czy mycie naczyń, jak i przy myciu okien oraz sprzątaniu z wykorzystaniem silnych substancji chemicznych. Rękawiczki lateksowe klasy przemysłowej zapewniają skuteczną ochronę dłoni we wszystkich tych sytuacjach. Natomiast rękawice medyczne wykonane z lateksu stosuje się w laboratoriach każdego typu, w gabinetach stomatologicznych, weterynaryjnych i wielu innych gałęziach medycyny. Dzięki odporności na patogeny przenoszone przez krew używane są także przez farmaceutów, ratowników medycznych i biotechnologów. Możliwości stosowania rękawiczek lateksowych są bardzo duże. Jest to doskonały produkt zabezpieczający dłonie zarówno przed substancjami chemicznymi, jak i groźnymi dla zdrowia patogenami.

Źródło: Glovex – sklep BHP

Kategorie:
Biznes · Technologia

Komentowanie wyłączone.