Wino to szlachetny trunek, którego transport musi odbywać się w określonych warunkach. W przeciwnym razie może dojść do jego wycieku lub zmiany walorów smakowych i zapachowych. Jak więc przewozić alkohol? Na co zwrócić uwagę, by transport wina był bezpieczny?
Transport wina – jakie warunki należy spełnić?
W branży TSL uznaje się wino za specyficzny, delikatny towar, a jego transport porównuje się z przewozem produktów wrażliwych, takich jak leki, żywność lub materiały biologiczne. Co to w praktyce oznacza? Że niezwykle ważną kwestią jest zapewnienie alkoholowi optymalnych warunków podczas transportu. O co należy zadbać w szczególności?
- Dobór odpowiedniego środka transportu. Przewożenie wina musi odbywać się w specjalnie przystosowanym do tego celu pojeździe. Zapewni on trunkowi wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwoli optymalnie dostosować warunki panujące wewnątrz. Na rynku dostępne są np. samochody z ładowniami, które przez cały czas utrzymują stałą temperaturę, a także specjalistyczne izolowane cysterny spożywcze.
- Prawidłowe zapakowanie ładunku. Wino jest najczęściej przewożone w szklanych butelkach. Podczas jazdy są one narażone na wstrząsy oraz drgania. Żeby zniwelować ich negatywny wpływ na szkło, butelki wkłada się do specjalnych opakowań – kartonowych, styropianowych lub drewnianych. Zabezpieczają one szkło przed uszkodzeniami. Jeżeli butelki nie zostaną odpowiednio zapakowane, może nawet dojść do zerwania lub uszkodzenia banderoli. Żeby więc nie wejść w konflikt ze służbą celną, należy dobrze zabezpieczyć wino.
- Odpowiednie zamocowanie ładunku. Szklane butelki należy ochronić nie tylko przed wstrząsami, ale również niekontrolowanym przemieszczaniem się. Dlatego tak istotne jest właściwe zamocowanie ładunku i unieruchomienie pojemników z butelkami.
- Optymalne warunki przechowywania. Żeby wino zachowało swoje walory smakowe i aromatyczne, musi być przechowywane w określonej temperaturze. Tę zaś należy dostosować do gatunku wina. Co ważne, należy pamiętać, że szkodliwa może być zarówno za wysoka, jak i za niska temperatura. Najczęściej za optimum przyjmuje się +12 st. Celsjusza. Nie jest to jednak regułą.
Istotne jest również to, aby podczas transportu zachować stałą temperaturę. Jej wahania mogą sprawić, że trunek przestanie być zdatny do spożycia. Dotyczy to zwłaszcza win białych.
Jakość wina może się pogorszyć także z powodu nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV oraz światło sztuczne. Przed tym również należy je zabezpieczyć, wykorzystując np. pojazdy wyposażone w plandeki. Zbyt intensywne oświetlenie przyczynia się do uwalniania związków siarki, co negatywnie wpływa na smak i aromat trunku.
Niewłaściwy sposób transportu wina może doprowadzić do wysokich strat. Zwłaszcza drogie, markowe i luksusowe trunki są podatne na wpływ niekorzystnych warunków. Jeśli więc chcesz uniknąć szkód, wybierz firmę spedycyjną, która profesjonalnie zajmie się Twoim ładunkiem.
Komu powierzyć transport wina?
Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków transportem wina powinna zająć się firma spedycyjna z doświadczeniem w przewozie tego rodzaju alkoholu. Wówczas zatrudnieni w niej specjaliści odpowiednio dobiorą środek transportu, a także zapewnią optymalne warunki przechowywania trunku. Dzięki temu wino zachowa swój smak, aromat oraz barwę. Zminimalizowane zostaną również ewentualne straty produktu.
Co więcej, profesjonalna firma spedycyjna zajmie się również innymi czynnościami związanymi z przewozem wina, w tym:
- przygotowaniem niezbędnych dokumentów,
- ustaleniem optymalnej trasy przejazdu,
- załadunkiem, przeładunkiem i rozładunkiem towaru,
- magazynowaniem ładunku,
- odprawą celną.
Transport wina to wymagające zadanie, które należy powierzyć fachowcom. W przeciwnym razie trunek utraci swoje właściwości smakowe i wizualne. Dla wytwórcy może to być ogromny cios. Zepsutej partii nikt bowiem nie przyjmie.