Zakup mieszkania – które piętro wybrać?

  • 3 lata temu
  • 471 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
kupno mieszkania

Lokalizacja, metraż, układ pomieszczeń czy też położenie nieruchomości względem stron świata to tylko niektóre elementy, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania w bloku. Istotne jest także to, na którym piętrze ma się ono znajdować. Która kondygnacja jest najlepsza? Jak wybrać odpowiednie piętro?

Mieszkanie w bloku – dlaczego warto kupić lokum na parterze?

Zakup mieszkania to niejednokrotnie inwestycja na całe życie. Dlatego przy wyborze lokum warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale również inne kwestie. Jedną z nich jest piętro. Na której kondygnacji powinno znajdować się mieszkanie w bloku? Odpowiedź brzmi: to zależy od potrzeb przyszłych właścicieli.

Jedną z popularniejszych opcji jest parter. To kondygnacja polecana zwłaszcza dla osób starszych oraz rodzin z dziećmi, gdyż lokum jest łatwo dostępne. Nie trzeba ani wdrapywać się po schodach (wyjątek tzw. wysoki parter, gdzie wymagane jest pokonanie kilku stopni), ani oczekiwać na windę. Taka lokalizacja ułatwia również wnoszenie rzeczy – czy to codziennych zakupów, czy to dziecięcego wózka, czy to mebli.

Nieruchomości na parterze najczęściej wyróżniają się także niższą ceną niż ich odpowiedniki na wyższych piętrach. Deweloperzy oferujący mieszkania na sprzedaż bez pośredników zazwyczaj zapewniają również możliwość negocjacji cen lokali położonych najniżej, co pozwala osiągnąć jeszcze korzystniejsze warunki.

Zainteresowanie nieruchomościami na parterze nasiliło się w związku z pandemią koronawirusa. Deweloperzy często bowiem oferują mieszkania na parterze do kupienia wraz z ogródkiem. Nawet niewielki skrawek zieleni, na którym można wypocząć, jest na wagę złota. Przed zakupem mieszkania z ogrodem warto jednak upewnić się, kto jest odpowiedzialny za utrzymanie trawnika i roślinności.

Mieszkanie na sprzedaż – wady parteru i zalety środkowych kondygnacji

Mieszkanie na parterze ma też swoje wady. Zaliczyć można do nich przede wszystkim wzmożony ruch, zwłaszcza jeśli lokum usytuowane jest blisko wyjścia z bloku. Wiele osób obawia się również włamania. Na szczęście nowoczesne osiedla mieszkaniowe coraz częściej wyposażone są w ogrodzenia, co zwiększa bezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie rolet antywłamaniowych czy też okien z czujnikami magnetycznymi.

Niedogodnością jest również hałas dobiegający np. od strony ruchliwej ulicy. Mieszkańcy skarżą się również na niezbyt atrakcyjne widoki, a także brak prywatności. Z tym ostatnim poradzić sobie można, montując zasłony lub żaluzje.

Wszystko to sprawia, że to nie mieszkania na parterze są najchętniej wybierane, a nieruchomości położone na środkowych kondygnacjach. Skąd wynika ich popularność?

Mieszkania na środkowych kondygnacja uchodzą przede wszystkim za bezpieczniejsze niż ich odpowiedniki na parterze i równie wygodne – zwłaszcza te na I lub II piętrze, jeżeli blok jest pozbawiony windy, co w przypadku nowoczesnych osiedli mieszkaniowych zdarza się coraz rzadziej. Oferują również lepsze widoki, choć nie jest to regułą, więcej prywatności. Są również oddalone od ulicznego zgiełku.

Mieszkanie w bloku na ostatnim piętrze – czy warto?

Sporą popularnością cieszą się również mieszkania na sprzedaż ulokowane na najwyższym piętrze, zwłaszcza jeśli blok jest wyposażony w windę. To właśnie z nich roztacza się najpiękniejszy widok. Zapewniają również dostęp do większej ilości słońca. Nic więc dziwnego, że najczęściej ich cena jest nieco wyższa niż cena pozostałych mieszkań.

Mieszkanie w bloku na ostatnim piętrze oferuje również więcej prywatności i spokoju. Jest bowiem oddalone od dźwięków miasta. Mieszkańcy nie uskarżają się również na hałasy dobiegające z piętra wyżej, np. tupot stóp. Dodatkowym atutem lokali na ostatnim piętrze jest często duży balkon lub taras, co zwiększa ich atrakcyjność.

To, na jakie piętno się zdecydujesz, tak naprawdę zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Zastanów się dobrze nad swoimi oczekiwaniami, gdyż w danym miejscu możesz spędzić resztę swojego życia.

Źródło: Sławbud – osiedle Park Chopina Łomianki

Kategorie:
Dom i ogród · Life Style

Komentowanie wyłączone.