Czarny nalot przy oknie – czy to już grzyb?

  • 10 miesięcy temu
  • 172 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
czarny nalot przy oknie czy to juz grzyb

Myjąc okna lub też ustawiając kwiaty na parapecie często można zaobserwować dziwny nalot przy oknie. Może mieć on kolor szarawy lub czarny. Przypomina gęsto rozsiane kropki o niewielkiej średnicy. Wiele osób zastanawia się, czy tego typu nalot wynika z nieszczelności okna, czy też może ma inne przyczyny. W artykule podpowiadamy, jak szybko i skutecznie pozbyć się czarnego nalotu przy oknach nie wydając przy tym dużych pieniędzy.


Pleśń przy oknach – dlaczego powstaje

Największym sprzymierzeńcem pleśni jest wilgoć, która unosi się w mieszkaniu, a także brak prawidłowo zainstalowanej wentylacji. W mieszkaniach starszego typu, tj. w kamienicach lub zlokalizowanych w przestarzałym budownictwie, często pojawia się problem zbyt hermetycznych okien, które przy nieodpowiedniej wentylacji w przyszłości prowadzą do pojawienia się pleśni. Pokrywa ona ściany i powoduje przewlekłe choroby układu oddechowego.

Na schorzenia spowodowane działaniem pleśni najbardziej narażone są osoby starsze, dzieci, a także astmatycy. Pozbycie się pleśni nie musi być kosztowne, czasochłonne i trudne. Wystarczy wiedzieć, jak zacząć z nią walczyć w początkowym stadium, aby uniknąć późniejszych problemów. Niewielkie, czarne kropeczki przy oknach, które osadzają się na ramach lub też w miejscu połączenia szyby z ramą oraz na ścianach przylegających do okna, oznaczają wykwity pleśniowe. Problem ten zawsze będzie dotyczył mieszkań, w których panuje specyficzny mikroklimat, to znaczy wilgotność przekracza wartość 30%.

Dlaczego w mieszkaniach pojawia się pleśń przy oknach?

Idealnym miejscem do pojawienia się pleśni są okolice okien, ponieważ to właśnie tam osadza się para wodna. Nie ma ona możliwości ujścia na zewnątrz, dlatego też okna są ostatnimi miejscami, na których będzie osiadać skraplająca się para wodna. Powoduje ona silne zawilgocenie ram okiennych, a spływająca woda dociera także do ścian w okolicach okien. To właśnie w tym miejscu najczęściej dochodzi do pojawienia się charakterystycznych czarnych, rozsianych symetrycznie kropek. To wykwity pleśniowe, których nie należy bagatelizować.

Pleśń przy oknie w mieszkaniu nie jest trudna do zauważenia. Można bardzo szybko ją zidentyfikować, ponieważ wyróżnia się ona na tle białej ramy lub też ścian okiennych. Pleśń przy oknach nie wymaga tylko rozszczelnienia ich, ale również radykalnego działania poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych preparatów. Jednakże niektóre z nich mają działanie wyłącznie doraźne, co nie daje żadnej pewności, czy pleśń ta nie zaczyna intensywnie namnażać się. Wówczas mimo jej usunięcia, w dalszym ciągu będzie pojawiała się w identycznym miejscu.

Wsparcie specjalistów – pokonaj pleśń w mieszkaniu i nie dopuść do jej ponownego pojawienia się

Każdy właściciel mieszkania pragnie, aby jego lokum było piękne, nowoczesne, estetycznie urządzone i przede wszystkim wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń. Dotyczy to także wykwitów pleśniowych. Mogą one nie tylko negatywnie wpłynąć na estetykę całego mieszkania i jego wygląd, ale również spowodować poważne problemy. Nie od dzisiaj wiadomo, że wykwity pleśniowe są przyczyną problemów z oddychaniem, uporczywego kaszlu, alergii czy też kłopotów z funkcjonowaniem w danym mieszkaniu. W związku z tym zamiast samodzielnie dobierać metody walki z pleśnią w mieszkaniu, warto zdecydować się na wsparcie specjalistów. Osoby te świadczą profesjonalne usługi osuszania mieszkań po zalaniu, jak również są w stanie zmierzyć wilgotność powietrza w mieszkaniu. Oprócz tego, osoby te będą mogły walczyć z pleśnią przy użyciu odpowiednio dobranych środków. Nie obejdzie się bez profesjonalnego odgrzybiania mieszkania, a także ozonowania lokali mieszkalnych, aby pokonać krążące w powietrzu, niebezpieczne dla zdrowia patogeny. Pleśń na oknach w mieszkaniu nie powinna być powodem do przeprowadzki, ale musi zaniepokoić właścicieli nieruchomości, którzy powinni podjąć natychmiastowe działania.

Pleśń na oknach pojawia się jako niewinnie wyglądające wykwity. Mają one formę małych, niewielkich, czarnych kropeczek. Bagatelizowanie tego problemu doprowadza do namnażania się pleśni w całym mieszkaniu. Wówczas trudniej będzie się jej pozbyć, a wnętrze bardzo szybko przestanie cieszyć gości i domowników swoim urokiem.

Kategorie:
Dom i ogród

Komentowanie wyłączone.