Bezpieczny catering – najważniejsze zasady przechowywania i transportu żywności

  • 8 miesięcy temu
  • 305 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
bezpieczny catering najwazniejsze zasady przechowywania i transportu zywnosci

Żeby dostarczana w ramach cateringu żywność była bezpieczna dla spożywających jej osób, niezwykle istotną kwestią jest jej prawidłowe przechowywanie i transport. Zapewnienie odpowiednich warunków nie tylko przedłuża jej świeżość i pozwala zachować walory smakowe, ale również zapobiega rozwojowi szkodliwych dla zdrowia człowieka mikroorganizmów. Jakie są najważniejsze zasady przechowywania i transportu żywności w ramach cateringu?

Catering – jak przechowywać i transportować żywność, aby była bezpieczna dla konsumentów?

 Żeby serwowane w ramach cateringu dania były bezpieczne, powinny zostać przygotowane ze świeżych składników, pochodzących ze sprawdzonych źródeł. To podstawa. Zanim surowce trafią do dalszej obróbki, należy je również sprawdzić pod kątem zanieczyszczeń i uszkodzeń. Wykorzystywane do gotowania produkty muszą mieć odpowiedni kolor, smak, zapach i konsystencję. W przeciwnym razie będą stwarzać zagrożenie dla zdrowia spożywających je osób.

Niestety, nawet starannie wyselekcjonowane produkty mogą być niebezpieczne dla zdrowia, jeśli nie zostaną poddane należytej obróbce. Dlatego osoby przygotowujące dania powinny dysponować doświadczeniem w zakresie żywienia zbiorowego oraz działać zgodnie z najwyższymi standardami i zasadami BHP.

W przypadku cateringu dania (lub półprodukty) są zwyczajowo przygotowywane wcześniej, a nie tuż przed podaniem, jak ma to miejsce w restauracjach. Dlatego aby zachować ich jakość i bezpieczeństwo, należy je odpowiednio przechowywać i transportować. Inaczej stracą walory smakowe i wizualne, a ich spożycie może być nawet niebezpieczne dla zdrowia.

Bezpieczny catering – jakie są najważniejsze zasady przechowywania żywności?

 Zapewnienie potrawom właściwej temperatury to podstawowa zasada prawidłowego przechowywania żywności. W zależności od rodzaju dań temperatura powinna wynosić:

  • 4 st. C. – dla potraw serwowanych na zimno, takich jak tzw. zimna płyta, surówki i desery,
  • 63 st. C. – dla dań głównych na gorąco,
  • 75 st. C. – dla zup,
  • 80 st. C. – dla gorących napojów, takich jak herbata i kawa.

Jeżeli dania główne, które mają zostać podane na gorąco, zostały wcześniej schłodzone, należy je podgrzać, jednak nie do temperatury 63 st. C, lecz 75 st. C. Zabezpieczy to potrawy pod względem mikrobiologicznym.

Jeśli żywność nie trafia od razu na talerze gości, lecz jest eksponowana, należy ją przechowywać w podgrzewaczach, bemarach lub szafach chłodniczych – z zachowaniem wskazanych temperatur. Przy ekspozycji żywności warto pamiętać również o umieszczeniu poszczególnych potraw w oddzielnych naczyniach, pojemnikach i koszach, a także o dołączeniu do nich osobnych sztućców. Pozwoli to uniknąć nie tylko mieszania się smaków, ale również ewentualnego skażenia krzyżowego żywności.

Jakie są najważniejsze zasady transportu gotowych dań?

 W przypadku cateringu, który obejmuje serwowanie dań poza miejscem ich przygotowania, niezwykle ważny jest ich transport. Jeśli w jego ramach nie zostaną zachowane odpowiednie warunki, żywność może szybko się zepsuć. O co więc należy zadbać?

  1. Ochrona przed zanieczyszczeniami. Zabezpieczenie potraw przed możliwością wniknięcia zanieczyszczeń z zewnątrz to podstawa. Dlatego żywność należy transportować w szczelnie zamkniętych naczyniach i pojemnikach.
  2.  Odpowiednia temperatura. Dania serwowane na zimno powinny być transportowane w temp. 4 st. C. Można jednak ją krótkotrwale przekroczyć do wartości 7 st. C. Natomiast potrawy ciepłe powinny być przewożone w temperaturze min. 60 st. C.
  3.  Zabezpieczenie przed mieszaniem się smaków. Żywność może być przewożona zarówno w opakowaniach jednostkowych, jak i zbiorczych. Ważne jest jednak to, aby poszczególne smaki nie mieszały się ze sobą, jeśli nie jest to zalecane.

O jakości firmy cateringowej przesądza wiele czynników. Jednym z nich jest to, czy potrafi odpowiednio przechowywać i transportować przygotowaną żywność. Najlepsi usługodawcy doskonale zdają sobie z tego sprawę. W efekcie dostarczane przez nich potrawy nie tylko zachowują walory smakowe i wizualne, ale również są w pełni bezpieczne dla konsumentów.

Kategorie:
Life Style

Komentowanie wyłączone.