Jak przebiega zakładanie zbiornikowej instalacji gazowej w nowo powstającym domu?

  • 4 lata temu
  • 1197 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
dystrybucja gazu lpg scaled

Zbudowanie własnego domu jest marzeniem wielu ludzi. Pozwala na dostosowanie go do własnych potrzeb i niemal skrojenie budynku na miarę. Jednym z takich wyzwań, przed jakimi stają właściciele nowo powstających domów, jest wybór metody ogrzewania. Możliwości jest niebywale dużo. Jak dotychczas jedną z najlepszych okazuje się ogrzewanie gazem propan. Pojawia się więc pytanie: jak przebiega zakładanie zbiornikowej instalacji gazowej w nowo powstającym domu? Wyjaśniamy i podpowiadamy, na co się przygotować.

Planowanie instalacji gazowej a budowa domu

W przypadku starszych domów instalacja na propan ze wszystkimi jej elementami musi niejako dopasować się do istniejących warunków. Odmiennie jest w przypadku nowo powstających domów. Kiedy już na etapie budowy domu wiemy, że do jego ogrzewania wykorzystamy płynny propan, możemy lepiej zaplanować całą inwestycję. Już na etapie wykonywania projektu warto poprosić projektanta, aby uwzględnił on lokalizację zbiornika na propan. Znacznie ułatwi to i przyspieszy wykonanie całej inwestycji. Dodatkowo pozwoli na wygodniejsze zaaranżowanie przestrzeni podwórka z uwzględnieniem minimalnych odległości zbiornika od budynków czy granicy działki i wszystkich przepisów bezpieczeństwa. Ponadto jeśli na naszej działce nie ma przyłącza do gazu ziemnego z sieci, to wybierając od razu gaz propan, możemy w pełni wykorzystać jego wielofunkcyjność i uniknąć niepotrzebnych remontów czy przeróbek.

Kotłownia w planach nowego budynku

Planując budowę domu, który będzie ogrzewany przy pomocy instalacji zbiornikowej na gaz, warto od razu ustalić lokalizację kotłowni. W starych, podpiwniczonych domach najczęstszą praktyką było umieszczanie kotłowni w piwnicy. Wiązało się to ze względami czysto praktycznymi. Kotłownia w piwnicy lub z oddzielnym wejściem pozwalała na oddzielenie brudnego i pylącego opału od reszty domu. 

W przypadku gazu propan lokalizowanie kotłowni w piwnicy nie tylko nie jest możliwe, ale też nie ma takiej potrzeby. Gaz propan jest czysty, nie pyli i pozwala z łatwością zachować czystość oraz porządek w kotłowni i w okolicy pieca. Ponadto przepisy bezpieczeństwa wymagają, aby kotłownia z piecem na gaz propan była w pomieszczeniu, w którym podłoga znajduje się powyżej poziomu terenu. Warto także wziąć pod uwagę wymaganą kubaturę pomieszczenia. W przypadku gdy decydujemy się na kocioł z otwartą komorą spalania, kubatura musi wynosić nie mniej niż 8 m3. Natomiast gdy wykorzystujemy kocioł z zamkniętą komorą spalania, dopuszczalna jest kubatura pomieszczenia minimum 6,5 m3. Jest zdecydowanie łatwiej zaplanować zarówno kotłownię, jak i resztę domu, znając te wytyczne. Również łatwiej jest zorganizować kotłownię w nowo powstającym domu niż aranżować ją w starszym budynku.

Wybór grzejników dla instalacji na propan

W przypadku wyboru najlepszych grzejników do zbiornikowej instalacji na gaz propan mamy znacznie większą swobodę niż przy planowaniu kotłowni. Piece na gaz propan mogą zostać podłączone do dowolnie zaplanowanego systemu centralnego ogrzewania. Sprawdzą się tu naścienne grzejniki aluminiowe, stalowe czy nawet żeliwne, ale także ogrzewanie podłogowe. Wybór jest więc uzależniony wyłącznie od mieszkańców, ich gustu i preferencji. Ogrzewanie na gaz propan będzie równie funkcjonalne niezależnie od tego, na jaki rodzaj kaloryferów się zdecydujemy. Finalnie wybór ogrzewania na propan sprawi, że nasz dom będzie nie tylko bardziej ekologiczny, ale również ekonomiczny i komfortowy.

Źródło: LPG Direct – gaz propan

Kategorie:
Biznes · Life Style · Technologia

Komentowanie wyłączone.