Urlopy okolicznościowe przyznawane są z powodu zdarzeń szczególnych, przez które pracownik nie może stawić się w miejscu pracy. Dotyczy to także śmierci bliskiej osoby oraz pogrzebu. Zasady udzielania urlopu regulują obowiązujące przepisy – przede wszystkim Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 roku. Warto przyjrzeć się bliżej konkretnym zasadom, by odpowiedzieć na pytania zadane w tytule tekstu.
Komu przysługuje urlop okolicznościowy na pogrzeb?
Na wstępie ważna wiadomość – polskie prawo gwarantuje urlop każdej osobie w przypadku śmierci członka rodziny. Jednak kogo dokładnie? Przepisy wskazują:
- ojca,
- matkę,
- macochę,
- ojczyma,
- męża,
- żonę,
- dziecko,
- brata,
- siostrę,
- babcię,
- dziadka,
- teścia,
- teściową.
Ustawowy urlop nie przysługuje w przypadku śmierci przyjaciół, znajomych oraz wszystkich osób niespokrewnionych. W takich sytuacjach pracownik może ewentualnie porozumieć się z pracodawcą bądź skorzystać z puli dni urlopu wypoczynkowego. Jest jednak jeden wyjątek. Jeśli bowiem pogrzeb dotyczy osoby, która była pod bezpośrednią opieką pracownika lub pozostawała na jego utrzymaniu, zwolnienie z pracy również obowiązuje.
Ile trwa urlop okolicznościowy na pogrzeb?
Czas trwania urlopu z powodu śmierci bliskich jest uzależniony od stopnia pokrewieństwa. Kwestie te także regulują wspomniane przepisy, dlatego warto je przytoczyć.
Ile dni urlopu na pogrzeb ojca i matki?
W przypadku śmierci rodziców pracownikowi przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego. Oczywiście to od niego zależy, czy wykorzysta całą pulę. Przepisy dopuszczają również dzielenie urlopu, tak aby jeden dzień przeznaczyć na formalności związane z pogrzebem, a drugi na wzięcie udziału w pochówku.
Ile trwa urlop okolicznościowy z powodu śmierci dziecka?
Podobnie jak w przypadku zgonu rodzica, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dwa dni urlopu okolicznościowego. Niezbędne jest złożenie wniosku, do którego przejdziemy w dalszej części tekstu.
Urlop okolicznościowy na pogrzeb ojczyma lub macochy – ile dni?
Nie ma znaczenia, czy osoba zmarła była rodzicem biologicznym. Przepisy wskazują na możliwość wzięcia 2 dni urlopu na pogrzeb zarówno macochy, jak i ojczyma.
Śmierć współmałżonka – urlop okolicznościowy
W przypadku śmierci i pogrzebu żony bądź męża ustawodawca przewidział 2 dni urlopu okolicznościowego. Tu oczywiście także istnieje opcja rozdzielenia ich na dwie daty.
Czas trwania urlopu okolicznościowego na pogrzeb rodzeństwa
Choć brat i siostra należą do najbliższej rodziny, przepisy wskazują, że pracownik może ubiegać się wyłącznie o jeden dzień urlopowy.
Pogrzeb babci lub dziadka a urlop okolicznościowy
Tu także mówimy wyłącznie o jednym dniu, przyznawanym na podstawie odpowiedniego wniosku, w którym trzeba podać wszystkie niezbędne informacje.
Urlop z powodu śmierci teścia lub teściowej – czas trwania
W razie śmierci teścia lub teściowej przysługuje 1 dzień urlopu okolicznościowego. Co ważne, dotyczy to również rodziców byłej żony bądź męża. Ewentualny rozwód nie wpływa na możliwość ubiegania się o zwolnienie z pracy.
Jak uzyskać urlop okolicznościowy na pogrzeb? Co trzeba zrobić?
Choć prawo gwarantuje dni wolne od pracy z powodu śmierci i pogrzebu członka rodziny, nie oznacza to, że przyznawane są one automatycznie. Żeby uzyskać urlop, należy przekazać pracodawcy stosowny wniosek. Musi on zawierać następujące dane:
- miejscowość i datę,
- imię i nazwisko oraz adres pracownika,
- nazwę oraz adres pracodawcy,
- okoliczności, na podstawie których urlop ma zostać przyznany (śmierć żony, męża itd.),
- liczbę dni oraz datę urlopu,
- podpis pracownika.
Na koniec ważna informacja. Otóż urlop okolicznościowy jest płatny – wynagrodzenie wypłaca pracodawca, na takich samych zasadach, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. Jeśli natomiast pracownik nie złoży stosownego wniosku, urlop przepada. Warto więc o tym pamiętać.