Zabiegi na karaluchy, czyli jak efektywnie walczyć z tymi insektami

  • 1 rok temu
  • 217 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
zwalczanie karaluchow

Plaga karaluchów to problem mieszkańców nowoczesnych osiedli, jak również budynków starszego typu. Karaluchy – Oriental cockroach to insekty globalne. Oznacza to, że owady te występują na całej kuli ziemskiej. Ich samodzielne wytępienie przy użyciu domowych metod może być nieskuteczne, ponieważ karaluchy są odporne nawet na działanie zabójczego dla człowieka promieniowania radioaktywnego.

Czym jest karaluch?

Karaluch – Oriental cockroach to owad o rozmiarze od 18 do 32 mm, który swoją dojrzałość płciową osiąga w okresie od 6 do 12 miesięcy. Samica karalucha składa od 16 do 18 jaj. Z uwagi na powyższe owad ten, w sprzyjających warunkach, może bardzo szybko rozmnażać się i kolonizować. Plaga karaluchów to domena nie tylko budynków starszego typu. Warto zwrócić uwagę na to, że karaluch jest wszystkożerny, dlatego też przyciągają go resztki pożywienia znajdujące się w śmietnikach i zsypach na śmieci. Ponadto karaluch bytuje także w rzadko używanych zlewach i piwnicach. Muszą to być pomieszczenia z dostępem do wody.

Karaluch – przemieszczając się po zmroku, eliminuje ryzyko natrafienia na człowieka lub zwierzęta domowe. Karaluchy nie mają zdolności do latania, jednak są wyposażone w specjalnie ukształtowane ciało, które pomaga im docierać do miejsc obecności człowieka przy pomocy systemu kanałów i rur montowanych w budynkach wielokondygnacyjnych.

Samodzielne próby wytępienia karaluchów – dlaczego nie są skuteczne?

Osoby podejmujące próby domowego tępienia karaluchów często narzekają na to, że ich wysiłki idą na marne. Należy pamiętać, że karaluchy są bardzo odporne na działanie ogólnodostępnych trutek. Ponadto domowe sposoby na karaluchy mogą nie być efektywne, ponieważ będą one oddziaływać tylko na pojedyncze osobniki, co w przypadku kolonii tych owadów nie przyniesie żadnego widocznego rezultatu.

Wiele osób ucieka się do metod utylizacji karaluchów, które są dostępne na stronach internetowych. Podane tam sposoby zabicia karaluchów mogą być groźne dla zdrowia i życia zwierząt, małych dzieci, seniorów, a także osób zamieszkujących budynki. Należy pamiętać, że samodzielne stosowanie chemicznych środków na karaluchy, bez odpowiedniej specjalistycznej wiedzy, jest bardzo ryzykownym działaniem. Z pewnością przyniesie ono więcej szkody niż pożytku, dlatego też zamiast na własną rękę tępić karaluchy, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Skuteczne i bezpieczne metody tępienia karaluchów

Specjaliści zatrudnieni w firmach oferujących usługi dezynsekcji mają szeroką wiedzę z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej. Ponadto osoby te są w stanie zidentyfikować, z jakim konkretnie owadem mają do czynienia. Na bazie tych danych dobierają odpowiednią dawkę trutki, a także metodę zwalczania nieproszonych gości.

Sposobem na profesjonalne tępienie karaluchów może być zastosowanie zamgławiania ULV. Emitowana zimna chmura, składająca się z mieszanki wody i silnie działającego środka owadobójczego, jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które pomaga pozbyć się karaluchów z budynków mieszkalnych, a także miejsc użyteczności publicznej. Zamgławianie ULV na karaluchy jest bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych. Można je wykorzystać przy dużym zarobaczeniu.

Dobrym sposobem na tępienie karaluchów jest także żelowanie. Trutka pokarmowa zawierająca silnie działający atrakt wabiący przenoszona jest do gniazd, gdzie żyją karaluchy. Owady te od razu zaczynają spożywać trutkę, która doprowadza do ich śmierci. Trutka na karaluchy to skuteczny sposób na pozbycie się nawet całych kolonii tych owadów. Oprócz tego, firmy świadczące usługi dezynsekcji, stosują także oprysk chemiczny, który wykonywany jest na klatkach, w piwnicach i śmietnikach.

Skuteczne pozbycie się karaluchów nie może być jednocześnie zagrożeniem dla organizmów żywych. Dlatego też w przypadku, gdy liczba owadów nieustannie rośnie, warto zwrócić się o pomoc do firm oferujących profesjonalne metody tępienia tych insektów. 

źródło: Derato.pl

Kategorie:
Dom i ogród

Komentowanie wyłączone.