Sprężarki wysokociśnieniowe — działanie i zastosowanie

  • 1 rok temu
  • 186 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
instalacja sprezonego powietrza

Kompresory wysokociśnieniowe należą do grupy sprężarek specjalistycznych powszechnie stosowanych w przemyśle. Zastosowania przemysłowe wymuszają użycie urządzeń wyłącznie najwyższej klasy, gwarantujących zarówno wysoką wydajność pracy, jak i bezawaryjność. Dodatkowo, poszukując sprężarki przemysłowej, warto stawiać na kompresory pozwalające na pracę i sprężanie nie tylko powietrza, ale wszystkich rodzajów gazów. Wiele modeli sprężarek wysokociśnieniowych wpisuje się w ten wymóg. Przedstawiamy więc najważniejsze informacje na temat kompresorów wysokociśnieniowych.

Najważniejsze cechy sprężarek wysokociśnieniowych

W nowoczesnym przemyśle i usługach sprężone powietrze stało się podstawowym narzędziem. Pełni rolę zarówno nośnika energii, a jego obecność w fabryce jest obecnie równie ważna, jak dostępność wody, prądu czy gazu. Dlatego sprężarki muszą być używane do wytwarzania sprężonego powietrza. Sprężarki powietrza stanowią jednak bardzo szeroką grupę produktów i oferują szeroki wachlarz usług, parametrów i opcji w zależności od wybranej wersji. Dotyczy to również ciśnienia sprężonego powietrza, które jest końcowym produktem kompresji. Dość standardowe i przeciętne osiągi w tym zakresie to do 10 czy 15 barów. Jednak zaawansowane i złożone systemy zasilania sprężonym powietrzem często wymagają znacznie wyższych ciśnień, aby prawidłowo i równomiernie dostarczyć sprężone powietrze do wszystkich swoich odbiorników. Właśnie dlatego sprężarki wysokociśnieniowe są tak cenione w zastosowaniach przemysłowych. Dają one możliwość osiągnięcia ciśnienia roboczego nawet aż do 500 bar. Ich zastosowania są niemal nieograniczone. Należy jednak wybierać mądrze i rozsądnie, dlatego warto rozważyć zakup sprężarki wysokiego ciśnienia od sprawdzonej i renomowanej firmy. Pozwoli to uniknąć problemów technicznych, szybszego zużycia komponentów i problemów konserwacyjnych.

Jak działają sprężarki wysokociśnieniowe?

Sprężarki wysokociśnieniowe pozwalają osiągać aż 50 razy wyższe ciśnienie sprężonego powietrza niż ich standardowe odpowiedniki? Sprężarki wysokociśnieniowe to urządzenia tłokowe. Dają one możliwość nie tylko sprężania powietrza, ale również innych gazów technicznych. Aby uzyskać ciśnienie sięgające aż 500 bar, niezbędne jest zastosowanie sprężania wieloetapowego. Kompresory wysokociśnieniowe działają na zbliżonych zasadach co tradycyjne sprężarki tłokowe, czyli wykorzystując ruch posuwisto-zwrotny tłoka do kompresji gazu.

Sprężarki wysokociśnieniowe zbudowane są zazwyczaj z 2 do 6 cylindrów w układzie gwiazdy, V lub W. Ich działanie napędzane jest silnikiem elektrycznym lub wysokoprężnym za pomocą sprzęgła przenoszącego napęd na układ korbowy kompresora. Liczba cylindrów w kompresorze przekłada się bezpośrednio na wydajność i wysokość ciśnienia maksymalnego gazu wytwarzanego przez maszynę. Oznacza to, że im więcej cylindrów posiada kompresor tym większe jego możliwości w wytwarzaniu gazu o wysokim ciśnieniu, a także wyższe ciśnienie końcowe.

Wytwarzanie sprężonego powietrza o tak wysokim ciśnieniu oznacza niebywale wzmożoną pracę. Z tego powodu sprężarki wysokociśnieniowe muszą być wyposażone w zaawansowane systemy chłodzenia w celu uniknięcia przegrzania. Najczęściej stosowane systemy chłodzenia kompresorów wysokociśnieniowych wykorzystują chłodzenie powietrzem lub wodą.

Zastosowanie sprężarek wysokociśnieniowych

Współczesny przemysł w bardzo dużym stopniu opiera się o wykorzystanie sprężonego powietrza. Jednak niektóre gałęzie przemysłu wymagają sprężonego powietrza o znacznie większym ciśnieniu niż standardowe. Ponadto kompresory wysokociśnieniowe dostępne w różnych modelach pozwalają także stosować gazy techniczne o wysokim ciśnieniu. Może to być sprężony azot, hel, argon oraz gazy wybuchowe takie jak wodór, biogaz czy gaz ziemny. Nierzadko spotyka się także konieczność stosowania mieszanin różnych gazów. Takie możliwości również dają sprężarki wysokociśnieniowe do zastosowań przemysłowych. Warto stawiać na kompresory wysokociśnieniowe dobrych marek, gdyż są one dużo bardziej odporne na przeciążenia, a także dostosowane są do pracy w trudnych warunkach.

Kategorie:
Technologia

Komentowanie wyłączone.