Uzdatnianie sprężonego powietrza ma kluczowe znaczenie dla jego czystości. Za czystość sprężonego powietrza odpowiedzialne są m.in. oszuszczacze. W ofercie rynkowej znajdują się kompresory posiadający zintegrowany osuszacz ziębniczy. Jak działają takie urządzenia i czy warto posiadać je w swoim zakładzie lub przedsiębiorstwie?
Co to jest osuszacz
Osuszacz jest urządzeniem przeznaczonym do eliminacji wody i pary wodnej ze sprężonego powietrza. Należy do podstawowego wyposażenia systemu uzdatniania powietrza i likwiduje problemy związane z nadmiarem wilgoci w medium.
Dlaczego warto używać osuszaczy w systemie sprężania powietrza? Nadmierny poziom wilgotności skompresowanego gazu jest szkodliwy zarówno dla orurowania i całej instalacji, jak i dla urządzeń peryferyjnych — czyli punktów odbioru. Nadmiar wody w systemie będzie przyczyniał się do postępującego procesu korodowania poszczególnych elementów instalacji. Może mieć także negatywny wpływ na jakość produktu końcowego — np. przy zastosowaniu kompresorów w lakiernictwie.
Zadaniem osuszacza jest eliminacja wody z systemu. Zastosowanie urządzeń wydłuża żywotność całej instalacji, minimalizuje problem awarii, przestojów w produkcji oraz oddala konieczność wykonania poważnych remontów, a nawet zakupu nowych urządzeń.
Jak działa osuszacz powietrza?
Obecnie na ryku najpopularniejsze urządzenia do eliminacji wilgoci ze sprężonego powietrza to osuszacze ziębnicze i adsorpcyjne. Metoda działania obu urządzeń jest odmienna. Osuszacz ziębniczy eliminuje wodę ze sprężonego powietrza poprzez obniżenie temperatury gazu. Ochłodzenie powietrza powoduje skraplanie pary wodnej, która następnie usuwana jest z systemu. Osuszacze adsorpcyjne eliminują parę wodną z powietrza za pomocą adsorpcji. Są droższe w eksploatacji, ale skuteczniejsze w działaniu, dlatego też stosuje się je w instalacjach wymagających najwyższej klasy czystości sprężonego powietrza.
Kompresor zintegrowany z osuszaczem — zalety rozwiązania
Sprężarki z osuszaczem to nowy trend w branży sprężonego powietrza, który pozwala na optymalizację procesów uzdatniania gazu. Osuszacze połączone z odpowiednim systemem filtrów eliminują zanieczyszczenia i nadmiar wody ze skompresowanego gazu. Jednocześnie zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa dla całej instalacji w zakresie ryzyka korozji oraz zabezpieczają produkt końcowy przed wpływem wody. Co więcej, są także tańsze w eksploatacji i obsłudze.
W dużych zakładach przemysłowych osuszacze są elementem całego systemu sprężonego powietrza. Wysoka wydajność kompresorów zazwyczaj wymaga zastosowania osuszaczy o równie dużej wydajności. Jednocześnie zakłady przemysłowe zazwyczaj borykają się z problemem wolnej przestrzeni, którą można przeznaczyć na sprężarkownię wyposażoną nie tylko w kompresory, ale także urządzenia do uzdatniania powietrza. Do takich zakładów dedykowane są kompresory ze zintegrowanym osuszaczem.
Przykładem takiego rozwiązania są kompresory z osuszaczem Allegro marki ALUP. W związku z tym, że zintegrowany osuszacz w tym modelu kompresora jest prawie 3 razy mniejszy, niż wolnostojące urządzenie o podobnych parametrach, pozwala na postawienie sprężarkę w niewielkiej odległości od punktów odbioru. To eliminuje konieczność tworzenia długiego systemu orurowania i zmniejsza ryzyko nieszczelności instalacji. Co więcej, powietrza w sprężarkach Allegro osuszane jest bezpośrednio w miejscu powstawania, co zapobiega ryzyku kondensacji pary wodnej w instalacji, a co za tym idzie, eliminuje problem korozji. Zastosowanie takiej sprężarki z osuszaczem zmniejsza wydatki inwestycyjne i eksploatacyjne — nie wymaga tworzenia długich instalacji ani kosztów związanych z przyłączeniem osuszacza do systemu i jednocześnie zapewnia łatwiejszą obsługę serwisową. Sprężarki Allegro marki ALUP zostały zaprojektowane do pracy w najtrudniejszych warunkach — zapewniają wydajne działanie także w ekstremalnych temperaturach otoczenia.
Do mniejszych zakładów produkcyjnych ALUP proponuje sprężarki Sonetto, które dostępne są w wersji nadbudowanej na zbiorniku z osuszaczem i filtrami. Urządzenia zapewniają wysoki standard sprawności, efektywności, jakości oraz żywotności.