Suplementy diety – rodzaje, definicje, czy pomagają?

  • 2 lata temu
  • 369 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
Suplementy diety a zdrowie

Zdrowe suplementy dla dzieci, witaminy dla młodzieży, suplementy diety dla kobiet – to dopiero początek całej listy produktów, jakie istnieją na rynku. Warto jednak zastanowić się nad tym, co to znaczy suplement diety i czy suplementy działają? Poniżej podpowiadamy, co to jest suplement diety oraz jaka jest różnica między lekiem a suplementem diety. Zdradzamy też czy suplementy są zdrowe. Przeczytaj i dowiedz się, jakie suplementy warto brać!

Chcesz wiedzieć, co to są suplementy diety? Wyjaśniamy poniżej!

Suplementy diety to źródło wielu witamin i minerałów, a ich zażywanie stanowi uzupełnienie codziennej diety. Dostępne w formie tabletek, proszku lub płynów, mogą różnić się od siebie również pod względem składu i przeznaczenia. Dlatego tez wprowadzając do sprzedaży nowe suplementy diety producent musi w pierwszej kolejności spełnić wiele wymogów. Poniżej zdradzamy, czym są suplementy diety – definicja.
Suplement diety – definicja
O tym, co znaczy suplement diety, można dowiedzieć się m.in. ze strony internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz z Ustawy o bezpieczeństwie żywności oraz żywienia. To właśnie w niej czytamy, że „suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będącym skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy, lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzanym do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie”. Oznacza to więc, że nie mogą one być sprzedawane jako lek.

Suplementy diety – prawo

Zastanawiasz się nad tym, co to suplement diety od strony prawnej? Wiele na temat mówi także m.in. rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 9 października 2007 r. w sprawie składu i oznakowania suplementów diety. Dokument ten wspomina m.in. o tym, że przed wprowadzeniem go do sprzedaży, producent suplementu musi umieścić na jego opakowaniu informacje mówiące m.in. o składzie produktu, sposobie jego przechowywania, stosowania oraz o tym, że preparat nie jest przeznaczony do użytku przez dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem producent zobowiązuje się również do poniesienia odpowiedzialności za skutki i efekty uboczne stosowania suplementu.

Lek a suplement diety – czym się od siebie różnią?

Istnieje wiele różnic pomiędzy tym, czym jest suplement a lek. Przede wszystkim należy jednak pamiętać o tym, że zgodnie z prawem suplementy diety a leki nie są tym samym. Na czym więc polega różnica?

Suplement diety a lek

Po pierwsze, suplementy nie posiadają działania leczniczego. Wynika to z faktu, iż w ich składzie pojawiają się jedynie substancje, które uzupełniają codzienną dietę. Nie oznacza to jednak, że służą one do zwalczania chorób. Często jednak mają korzystny wpływ na samopoczucie oraz funkcjonowanie naszego organizmu.

Jakie są rodzaje suplementów?
Tylko w pierwszej połowie 2021 roku w sprzedaży pojawiło się ponad 16 000 nowych suplementów! Produkty te znacznie się jednak od siebie różnią – zarówno składem, jak i pod wieloma innymi względami.

Suplementy diety – rodzaje

Najczęściej spotykany podział suplementów opiera się na sposobie ich produkcji. Pod tym względem można je podzielić na suplementy naturalne i syntetyczne, które powstają w trakcie syntezy chemicznej. Dodatkowo pod względem składu można je podzielić także na:
Suplementy diety minerałowe – produkowane na bazie minerałów.
Suplementy diety witaminy – powstają z substancji pochodzenia roślinnego, które połączono np. z błonnikiem, nienasyconymi kwasami tłuszczowymi i innymi substancjami.
Suplementy można także podzielić ze względu na układ, którego działanie wspierają, np. suplementy na poprawę pamięci i koncentrację, skórę, włosy i paznokcie itd.

Czy suplementy diety działają?

Wbrew pozorom nad tym, czy suplementy na stawy działają, zastanawia się wiele osób. Mimo iż prawnie nie są one uznawane za lek, zdaniem wielu lekarzy i specjalistów wykazują one pozytywny wpływ na organizm i samopoczucie. W trakcie suplementacji należy jednak pamiętać o tym, by stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Bezpieczna suplementacja opiera się bowiem na nieprzekraczaniu zalecanych dziennych dawek. Nie wszystkie z nich (tak jak np. kwas foliowy powyżej normy) nie wywołają szkód w organizmie. A czym wyróżniają się suplementy, które działają? Przede wszystkim powinny to być produkt bardzo dobrej jakości oraz taki, który spełnia określone wymogi prawne. Dlatego też warto stawiać na sprawdzonych producentów i nie stosować preparatów wątpliwego pochodzenia.

Suplementy diety a zdrowie

Mimo iż suplementy nie posiadają działania leczniczego, wbrew pozorom mają one pozytywny wpływ na organizm oraz samopoczucie.

Suplementy diety – opinie lekarzy

Korzystny wpływ na organizm potwierdzają również liczne opinie lekarzy oraz wyniki badań klinicznych, które przeprowadzono nad suplementami. Zdaniem wielu lekarzy za stosowaniem suplementów przemawiają m.in. argumenty takie jak: poprawa wyglądu skóry, lśniące włosy, mocniejsze paznokcie, lepsza kondycja, samopoczucie oraz zwiększona koncentracja.

Suplementy Warszawa – gdzie kupić?

Suplementy nie są lekiem, są one dostępne bez recepty – zarówno w aptekach, sklepach z odzywkami dla sportowców, jak i w sklepach internetowych. Należy jednak pamiętać o tym, by zawsze zamawiać je u sprawdzonego i wiarygodnego sprzedawcy.

Kategorie:
Zdrowie i uroda

Komentowanie wyłączone.